A Biblia még ma is a világ legszebb története – filmen is (VIDEÓ)

A Názáreti Jézus története mind a mai napig megihleti az embereket, és ez már 1965-ben is így volt. Vagy még inkább így volt. Hatvanéves lett A világ legszebb története – A Biblia.

Charles Dickens nem csak a karácsony szellemét volt képes hitelesen megidézni. Gyermekeinek Jézusról mesélt, az új, animációs film Királyok királya ezt dolgozza fel.
Miképpen lehet egy mai gyermeknek hiteles és mégis szórakoztató módon átadni a világ legszebb történetét, közben semmiben sem ellentmondásba keveredve a Biblia írásaival? Nehezen, mondhatnánk meggondolatlanul. Pedig mi sem egyszerűbb, amire Charles Dickens esete, valamint az azt feldolgozó Királyok királya a legjobb példa. Az animációs családi filmet igazi sztárparádéval sikerült az ünnepekre moziba küldeni, legalábbis angol nyelvterületen, de a Jézus életét bemutató alkotásnak azért magyar szinkronnal sincs miért szégyenkeznie.
Charles Dickens éppen a Karácsonyi ének előadásán szórakoztatja teljes beleéléssel közönségét, amikor enyhén hiperaktív és neveletlen gyereke majdnem tönkreteszi az előadást és Dickens legújabb, még csak papíron létező szerzeményét. Az apa azonban úgy dönt (némi asszonyi ráhatással), hogy büntetés helyett inkább ad a gyereknek. Méghozzá igazi élményt. Így este a megszokott mese helyett az új szerzeményt mondja el az Artúr-mondakörért, a kerekasztal lovagjaiért és az Excaliburért rajongó gyermeknek. Az akció-megszállott fiú pedig először nehezen hangolódik rá a történetre, amelyben se sárkány, se varázslat nincs, de az édesapa így is ígér még nagyobb és még izgalmasabb összetevőket:
csodát angyalt, ármányt és menekülést, valamint a királyok királyát, aki mellett Artúr labdába sem rúghat.
Ezt is ajánljuk a témában
A Názáreti Jézus története mind a mai napig megihleti az embereket, és ez már 1965-ben is így volt. Vagy még inkább így volt. Hatvanéves lett A világ legszebb története – A Biblia.
És a bölcs Dickens tartja a szavát, hiszen jól tudja, hogy nincs is talán fontosabb, mint a gyermeknek tett ígéreteket betartani. Walter pedig a kis Jézus megszületését követően egyre inkább a történet részévé válik, megismerve Jézus és követőinek útját, sőt akár korábban ismeretlen kifejezéseket, illetve a Biblia legfontosabb tanait a kiűzetéstől az Egyiptomból menekülésig. És a végére éppen úgy kiveszi a részét az események alakulásából, mint édesapja: kifejezetten aggódik Jézus sorsáért – egészen az elkerülhetetlen fordulópontig, amelynél velünk együtt az ő könnye is kicsordul.
Bár Jang Seong-Ho animációs filmjének a hossza nem teszi lehetővé, hogy a történet elmesélése szempontjából fontos keret mellett (ami egyébként valós háttér, hiszen Urunk élete címen Dickens valóban megírta gyermekeinek Jézus történetét, amit karácsonykor olvasott fel nekik) mindenre jusson idő, így Keresztelő János szinte csak egy lábjegyzet, ahogy több fontos eseményt is jobban ki lehetne, kellene (?) bontani,
de Jézus életútjának és legfontosabb tanításainak zömét így is láthatjuk és hallhatjuk.
Simonék halászata, a gyógyítások, a hegyi beszéd, a vízen járás, Lázár feltámasztása éppen úgy a családi film része, mint az utolsó vacsora vagy épp a keresztre feszítés. Az pedig egyértelműen nehéz pillanat, mint mindig, főleg, hogy az alkotók némi hatásvadász eszköztárral is éltek, köszönhetően a Megváltóért krokodilkönnyeket hullató fiúnak – ember legyen a talpán, aki vele együtt nem morzsol el legalább egy könnycseppet.
Ezt is ajánljuk a témában
Eljött az idő, amikor már nem elég „csak” hinni, hiszen egyre több megpróbáltatás éri Jézust és tanítványait, akik Jeruzsálem felé veszik az irányt, ezzel is közeledve az elkerülhetetlenhez.
Bevallom, nem is vártam mást attól az Angel Studiostól, amely korábban a The Chosen, avagy a Jézus és tanítványai életéről szóló, grandiózus A kiválasztottak sorozatot is támogatta, pláne, hogy mint azt már említettem, igazi sztárparádé állt be a produkció mögé. Uma Thurman, Mark Hamill, Kenneth Branagh és Pierce Brosnan is a hangját adta az animációhoz, amit a magyar szinkronnál sajnos nem tapasztalhatunk meg. Az animációk és rajzok minősége átlagosan jó, bár nem kiemelkedő, de a rendező kiléte mellett ez sem csoda, elvégre a koreai Jang Seong-Ho korábban speciális effektekkel és animációval kereste a kenyerét.
Húsvét alkalmából egy igazi családi, Jézus életéről szóló film a mozikban
És ha már csoda: hogy húsvétra nemcsak A kiválasztottak tér vissza, de még a moziban is megkapjuk és átélhetjük Jézus életének legszebb és legmegrázóbb pillanatait, az a mai kultúrharc, a szellemi és ideológiai háborúk mellett már önmagában komoly csoda. Emiatt minden vallásos és/vagy a kultúra iránt érdeklődő családnak ajánlom a film megtekintését, miközben az már hivatalos premierje előtt rekordot döntött 19 millió dolláros bevételével, ezzel megelőzve az Egyiptom hercegét.
Mert lehet, hogy kicsivel hosszabb játékidő mellett több minden belefért volna a filmbe, és lehet, hogy valaki nem vallásos vagy nem fogadja el Krisztust, de mindent félretéve azt is érdemes észben tartani, hogy még ebben az esetben sem árthat szereteten alapuló tanításainak ismerete. Ez a történet is bizonyítja, hogy bizony Jézus a királyok királya.
A 103 perces Királyok királya 2025. április 17-től nézhető meg a magyar mozikban, megtekintése 6 éven aluliaknak nem ajánlott.
Nyitókép: ADS Service
Ezt is ajánljuk a témában
Isten igéjét nemcsak a Biblia hirdeti, de minden ihletett mű, így például akár egy festmény, egy regény. Vagy éppen egy sorozat, amely Jézus élete alapján még rekordot is állított.